top of page

Tipy na výlety po okolí

Výšlap k Chudobínské borovici - 10 km

Určitě jste už slyšeli o Evropském stromu roku 2020 - Chudobínské borovici. 🌲 Jsme rádi, že se náš kraj může pochlubit touto kráskou, která je od Chalupy u Vipa téměř na dosah. Hledali jsme pro vás pěknou trasu od chalupy až k borovici, kterou zvládnou děti i starší generace. Pěkných 10 km jsme pohodovým tempem zvládli za 3 hodiny a dva spadlé stromy přes cestu nás nezastavily. Z Písečného jsme šli přes louku k Vítochovskému kostelíku, prošli jsme po silnici Vítochovem až ke kravínu, kde jsme odbočili na lesní cestu po červené (cyklotrasa č. 5218). Cesta vedla stínem lesa z kopce až k Vírské přehradě do míst, kde do přehrady ústí potok Brodek. Zde jsme se napojili doprava na asfaltovou tzv. "pravobřežní silnici" (cyklostezka) a po 1 km jsme došli k místu, odkud je borovice vidět. Od borovice jsme se vrátili zpět kolem potoku Brodek a do lesa jsme odbočili u cedule Písečský potok. Odtud jsme došli částečně lesem a částečně po louce zpět do Písečného. Cestou jsme viděli spoustu zvěře, krásných lesních i lučních květin a měli jsme radost z krásné procházky. 🌲🍄🐾🐿🐞🐝🐜🦆

Zřícenina hradu Aueršperk u Víru - 21 km

Hledali jsme novou trasu na výlet přímo z chalupy pro náročnější turisty a tento výšlap byl opravdu "luxusní". Půlmaratonovou trasu 21 km s pohodovým tempem za 6,5 hodiny s převýšením 550m doporučujeme raději těm zdatnějším. Nejtěžší částí byl příkrý terén se spoustou popadaných kmenů a haluzí po těžbě mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Aueršperkem. Určitě vyzkoušejte! Neobvyklé výhledy po okolí uvidíte díky rozsáhlému kácení stromů v okolních lesích.

Kdo hrad založil a kdy, nevíme. Lze pouze soudit, že jeho budovateli byli Pernštejnové, kterým patřil okolní kraj. Hrad byl postaven někdy ke konci 13. století. V r. 1325 používá totiž Jimram z Pernštejna také přídomku z Aueršperka. Stejně jako počátky zůstávají nejasné i další dějiny hradu a nelze ani určit, kdy objekt zpustl a proč. v roce 1403 se však už připomíná jako pustý.

Památky a architektura 

                       

Kultura a umění

Příroda

 

Trasy a výlety

Sport a relax

Areál sportu

Bystřice nad Pernštejnem

Cyklotrasy

Biatlon, běh na lyžích,

horská kola

Písecká zmole

motokros + čtyřkolky

Ledová stěna

Vír

Skimapa - běžky

Ski areál Dalečín

SKI Harusák

Nové Město na Moravě

Ski areál

Olešnice na Moravě

Ski areál

Nový Jimramov

Zimní stadion

Bystřice nad Pernštejnem

Turistika

Vodácký kanál

Vír

Kudy z nudy

Bystřicko a okolí

Zajímavá místa k navštívení

Kostel sv. Michaela

Vítochov

Vírská přehrada

Hrad Pernštejn

Nedvědice

Poutní kostel na Zelené Hoře

Žďár nad Sázavou

Šikland - Westernové městečko

​Šiklův mlýn, Zvole

Zřícenina Zubštejn

Pivonice

Centrum EDEN

Bystřice nad Pernštejnem

Další tipy na výlety
Hrady a zámky
bottom of page